eMobility

Zrównoważony rozwój w praktyce.

Wierzymy w paryskie porozumienie klimatyczne – a eMobility jest dla nas kluczem do zrównoważonego rozwoju. Aby przyczynić się do osiągnięcia globalnego celu, opracowaliśmy jasny plan działania na rzecz neutralności pod względem emisji CO₂ w branży transportowej. A dzięki eActrosowi już dziś osiągamy lokalną neutralność pod względem emisji CO₂.

Zrównoważony rozwój nie kończy się dla nas na ciężarówce elektrycznej. Na kwestię redukcji emisji CO₂ patrzymy z szerszej perspektywy. Dlatego od 2022 roku wszystkie europejskie zakłady firmy Daimler będą w ogólnym ujęciu produkować w sposób neutralny pod względem emisji CO₂. Ponadto, aby osiągnąć produkcję neutralną dla klimatu, konsekwentnie ograniczamy emisję CO₂ i w miarę możliwości chcemy ją całkowicie wyeliminować. Oprócz zakupu ekologicznej energii elektrycznej konsekwentnie rozbudowujemy odnawialne źródła energii w naszych zakładach. W celu zapewnienia, że wszystkie niemieckie zakłady Daimler Truck AG będą w stanie pokryć całe swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i wodna, zawarliśmy wspólną dla wszystkich lokalizacji umowę na dostawy energii.

Sustainability content co2 neutral production

W bezpośrednim porównaniu eActros 300/400 jest nawet dwa razy bardziej wydajny niż samochód ciężarowy z silnikiem wysokoprężnym. Osiąga to dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii za pomocą napędu elektrycznego ePowertrain i rekuperacji (szczególnie wysoki odzysk energii hamowania). Dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie dla elektrycznych samochodów ciężarowych, z naciskiem na ciężki transport dystrybucyjny w przestrzeni miejskiej, przekonuje zoptymalizowaną masą układu napędowego, zwiększoną wydajnością i cichą jazdą. Zastosowana elektryczna oś napędowa dzięki dwóm osobnym silnikom elektrycznym zapewnia moc szczytową 400 kW.

Oszczędność energii, a tym samym zasobów, zależy nie tylko od wydajności układu napędowego, ale także od stylu jazdy i zachowania kierowcy.

Jazda oszczędzająca energię i zasoby zależy nie tylko od wydajności układu napędowego, ale w znacznym stopniu także od stylu jazdy i zachowania kierowcy. Dlatego Mercedes-Benz Trucks oferuje szkolenie dla kierowców specjalnie dostosowane do specyfiki eActrosa 300/400. Uczestnicy uczą się w szczególności właściwego postępowania z nowym napędem elektrycznym ePowertrain, zaczynając od podstawowych czynności, takich jak ładowanie samochodu ciężarowego, pobieranie informacji specyficznych dla pojazdów elektrycznych i ich wdrażanie do codziennej procedury pracy kierowcy. Podczas szkolenia przedstawiane są niezbędne techniki służące optymalnemu wykorzystaniu rekuperacji napędu, a tym samym umożliwiające jazdę zoptymalizowaną pod kątem zasięgu i oszczędzającą akumulator.

Sustainability content e specific

Czysty transport umożliwiają obydwie te technologie. Przy dobrze zaplanowanych trasach i dostosowaniu danych ramy do załadunku, elektryczny napęd elektryczny pokazuje swoje mocne strony: Łączy w sobie wyjątkowo dużą wydajność energetyczną z niskimi kosztami energii. Jeśli jednak chodzi o długie trasy i elastyczność w zakresie tras i ładunków, wyraźną przewagę zyskuje opracowany przez Mercedes-Benz Trucks napęd na ogniwa paliwowe z płynnym wodorem. Pozwala on na osiągnięcie znacznie większego zasięgu na jednym napełnieniu zbiorników i będzie dostępny w przyszłych modelach.

Obie formy napędu dają szansę na transport lokalnie neutralny pod względem emisji CO₂, dlatego firma Mercedes‑Benz Trucks bardzo wcześnie zaczęła prace nad ich rozwojem. Dzisiaj można zaprezentować konkretne rozwiązania: eActros jest produkowany seryjnie od 2021 roku. A to dopiero początek, ponieważ do 2039 roku Mercedes‑Benz Trucks do każdego zapotrzebowania będzie miał odpowiednie elektryczne rozwiązanie w swoim programie. Od lekkich rozwiązań służących do dystrybucji po ciężkie, międzynarodowe transporty dalekobieżne.

W górę