Unimog o wysokiej dzielności terenowej kryje ponad 75-letnie doświadczenia konstruktorskie. Osie portalowe, napęd na wszystkie koła, układ regulacji ciśnienia powietrza w oponach, blokady mechanizmów różnicowych na obu osiach oraz rama pojazdu o ekstremalnej podatności skrętnej umożliwiają eksploatację U 4023 i U 5023 nawet w trudnym terenie. Na przykład dzięki układowi TireControl plus. Po wybraniu jednego z prekonfigurowanych trybów: „droga”, „piasek” i „teren”, odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach ustawia się łatwo i automatycznie za naciśnięciem przycisku.
Praktycznie nie zna granic.
Pokona prawie każdą przeszkodę.
Z dołączanym napędem na wszystkie koła Unimog zmierza do celu nawet w trudnym terenie. Aby zapobiec poślizgowi kół, mogą zostać dołączone blokady mechanizmów różnicowych. Przemyślanym rozwiązaniem jest również pojedyncze ogumienie. Koła tylne poruszają się po śladach kół przednich, wykorzystując w ten sposób stabilność już utwardzonej nawierzchni.
Silnik umieszczony jest centralnie pod kabiną kierowcy. Dzięki temu uzyskano wyważony rozdział nacisku na osie, co korzystnie wpływa na zachowanie pojazdu podczas jazdy. Gdy musi się zatrzymać, Unimog wykorzystuje pneumatyczny układ hamulcowy z terenowym systemem ABS, automatyczną regulacją siły hamowania zależnie od stanu załadowania (ALB) oraz hamulcami tarczowymi na wszystkich czterech kołach.
Wyjątkowa konstrukcja ramy.
Uniwersalność i solidność w eksploatacji.
Podstawowe znaczenie dla dzielności terenowej Unimoga U 4023 i Unimoga U 5023 ma wygięta konstrukcja ramy pojazdu ze wspawanymi poprzecznicami. Dzięki swojej podatności skrętnej połączonej z rurką przesuwną oraz 3-punktowym zawieszeniem silnika, skrzyni biegów, kabiny kierowcy i zabudów, pozwala ona na odkształcenie skrętne sięgające 600 mm. Rama jest całkowicie spawana, co daje jej trwałą wytrzymałość na skręcanie. Wygięta konstrukcja ramy obniża jednocześnie środek ciężkości pojazdu przy dużym prześwicie podłużnym. To również zasługa typowych dla Unimoga osi portalowych. A asymetryczne rozmieszczenie mechanizmów różnicowych na osiach ułatwia pokonywanie przeszkód w terenie.
Krótkie zwisy ramy z przodu i z tyłu przekładają się na duże kąty rampowe, natarcia i zejścia, przez co nawet stromy teren nie stwarza Unimogowi trudności. Ponadto zabezpieczone przed wodą podzespoły, wyprowadzony ku górze komin zasysający powietrze oraz wysoko ułożone przewody odpowietrzające gwarantują zdolność brodzenia do głębokości 800 mm (opcjonalnie 1200 mm).
Zawieszenie osi z rurką przesuwną.
Dzięki połączeniu osi ze skrzynią biegów za pomocą rurki przesuwnej oraz kuli przesuwnej, kąt wykrzyżowania osi może wynosić do 30°. Obudowa chroni wał napędowy przed zanieczyszczeniami podczas jazdy w terenie, takimi jak kurz, woda itp.